neděle 15. září 2013

Kvalitní stavba z kvalitní cihly

Na současném stavebním trhu se nachází množství rozličných stavebních materiálů. Mezi ty základní patří různé cihly, stavební tvárnice, panely. Čemu dát tedy přednost? Než se rozhodnete, poohlédněte se po nabídce cihel a posuďte kvalitu.

Cihly a jejich začátky

Zhotovování cihlových staveb je jedním z nejstarších způsobů budování obydlí člověkem. Na úplném začátku cihly neměli klasický tvar, známý ze současnosti, byly to jakési hliněné bochníky, které se kladly na sebe. Zdivo se pak většinou obházelo a vyrovnalo blátem. Tato technologie se staletími neustále vylepšovala. Později se cihly začaly vypalovat, čímž získal stavební materiál na pevnosti a životnosti.

Výhody cihel

Dobře vypálená cihla se dá svojí životností srovnat téměř s kamenem, proto ještě i dnes můžeme obdivovat krásné stavby z římské doby, postavené z cihel nebo kombinací cihly s kamenem. V pozdější době se cihla používala i na stavbu hradů a zámků, z nichž mnohé, přežijící stovky let, se uchovaly dodnes.

Cihla je vlastně keramika, vyrobená výhradně z přírodních materiálů (hlíny), ke kterým se v minulosti přidávaly různé, také přírodní přísady (sláma, vápenec, ...) Největší výhodou cihelného materiálu je, že nepůsobí negativně na člověka ani na jeho životní prostředí. Další výhodou stavění z obyčejných cihel je jejich snadné použití při zdění, které zvládnou i zaučení amatéři pod dozorem odborníka.

Chrání před chladem, vlhkem i hlukem

Cihelné konstrukce mají vynikající tepelně-technické vlastnosti. Cihla má také výborné zvukově-izolační vlastnosti pro svou optimální hmotnost a současně pórovitost. Cihelné konstrukce mají dobrou akumulační schopnost. Další výhodou cihelného materiálu jsou dobré statické vlastnosti cihelných konstrukcí, které zabezpečuje vazba jednotlivých cihel. Málo známou a méně zveřejňovanou výhodou cihelného zdiva je jeho dobrá vlastnost při vytváření optimální vlhkosti vnitřního prostředí.

Cihla, která je sice starým stavebním materiálem, se opět dostává do popředí. Odborníci hledají nové možnosti cihelného zdiva, vylepšují tento stavební materiál zejména tepelně-technického hlediska, ale také z hlediska pracnosti a vnějšího vztahu. V cihelnách se již dnes vyrábějí inovované výrobky, v různých tvarových variacích, s různými strukturálními úpravami a vlastnostmi as možnostmi použití.

Žádné komentáře:

Okomentovat